Átadták a Szent Erzsébet rózsája díjat

Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke jótékonysági est keretében adta át a Szent Erzsébet rózsája díjat november 12-én Budapesten, a Néprajzi Múzeumban. Huszonnegyedik alkalommal ítélték oda az MKPK által alapított díjat, amit idén Gérecz Sándorné, Marika, az ózdi Szent Kereszt felmagasztalása plébánia karitászcsoportjának vezetője vehetett át.

Gérecz Sándorné, Marika



Gérecz Sándornét Ternyák Csaba egri érsek és Árvai Ferenc, az Egri Főegyházmegyei Karitász igazgatója javaslatára terjesztették fel a díjra, s a karitászigazgató indoklásában kiemelte, hogy "fáradhatatlan és áldozatos munkával szolgálja a szegényeket”.

A díjazott bemutatása

Marika 1997 óta tagja az ózdi plébániai karitásznak, a szociális szférában szerzett munkatapasztalatait kamatoztatja a karitatív szolgálatban. Az Egri Főegyházmegye egyik legaktívabb karitászcsoportját vezeti, tekintélyt szerezve a szervezetnek a városban. Ezt jelzi, hogy megkapta az Ózd Városért kitüntetést, tavaly pedig a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye Önkormányzata Szociális Munkáért Díját. Egyházi elismerésben is részesült: 2016-ban Caritas Hungarica díjat kapott.

A tállyai születésű, 81 éves Gérecz Sándorné, Marika volt önkormányzati dolgozóként jól ismeri a város rászorulóit. A térségben nagy a munkanélküliség, a családok nehezen tudják előteremteni a tisztes megélhetéshez szükséges javakat. A helyi karitász együttműködik a területi családsegítő intézettel és a katolikus iskolával. A rászorulókat rendszeresen támogatják például gyógyszer kiváltásával, tartós élelmiszerrel. Gyerekprogramokat, táborokat szerveznek. A hajléktalanokat és a szenvedélybetegeket is segítik, otthonaikban látogatják a fogyatékkal élőket. Marika szívén viseli a roma kisebbséghez tartozó emberek sorsát is; a családokat élelmiszerrel, ruhaadományokkal, bútorral, tüzifával segítik. A rászorulók közül többen a karitász önkénteseivé váltak az évek során.

A karitászcsoport hagyományosan megszervezi az idősek napját, ahova busszal szállítják a távolabb élőket. Minden hónap harmadik szerdáján, az idősek lelkinapján reggelivel és ebéddel vendégelik meg az éltesebb korúakat.

A karitászcsoport Marika vezetésével bekapcsolódott a Magyar Élelmiszerbank által szervezett élelmiszermentésbe. A helyi nagyáruház által felajánlott élelmiszerek átvételét és szétosztását napi szinten koordinálják, vezetik az elszámoláshoz szükséges adminisztrációt.

A kitüntetési javaslatban az is olvasható, hogy Marika „szeretetteljes, nyugodt, erőt sugárzó személyisége a karitászcsoport tagjai számára is erőt, jó példát ad”.

Szent Erzsébet rózsája-díj

Az MKPK a Katolikus Szeretetszolgálat kezdeményezésére 1999 decemberében alapította a Szent Erzsébet rózsája díjat az irgalmasság és a szolgáló szeretet erényeinek elismerésére és a díjazottak személyes példájának felmutatására.

A Szent Erzsébet rózsája-díj 95 mm átmérőjű bronz érem, amely előoldalán rózsát ábrázol, hátoldalán a következő felirat található: „Szent Erzsébet rózsája díj; Magyar Katolikus Püspöki Konferencia”. A díjat kísérő oklevél, valamint az éremtartó tok Molnár Imre iparművész, akadémikus alkotása.

A díjazott – immár hagyományosan – több kiegészítő díjban is részesül. Márk Gergely rózsanemesítő a 2000-ben Rómában aranyéremmel jutalmazott „Szent Erzsébet emléke” elnevezésű rózsafajta töveit ajándékozta a díjazottnak. Godzsák Zoltánnénak köszönhetően, aki Szeged-Szőregen továbbra is termeszti és forgalmazza a Szent Erzsébet rózsáját, folytatódik a kiváló kertészmérnök által megkezdett hagyomány.

Hermann István a Szent Erzsébet rózsája díj átadásának emléket állító bélyegív bekeretezett díszpéldányával kedveskedett a díjazottnak idén is. Orient Enikő textilművész és V. Andrejszky Katalin iparművész Szent Erzsébet rózsáiból összeállított virágcsokor-kompozíciójával is gazdagabb lett a kitüntetett, valamint a művészek egy Szent Erzsébetet ábrázoló aranyozott képpel is megajándékozták a díjazottat.

A Magyar Kurír egy Új Ember-kiadványokból álló csomaggal, a Béres Gyógyszergyár Zrt. egy Béres-egészségcsomaggal, Sümeghy Kata, az MKPK Titkárságának munkatársa egy díszesen előkészített Szent Erzsébet-kenyérrel ismerte el Gérecz Sándorné, Marika szolgálatát.

Boldog Ceferino Intézet bemutatása

A Néprajzi Múzeumban megrendezett jótékonysági est bevételét az MKPK a Boldog Ceferino Intézet tanoda és nyitott ház programjában részt vevő hátrányos helyzetű gyerekek részére ajánlja fel.

Az intézetet 2014-ben alapította az MKPK a cigánypasztorációban dolgozók munkájának segítésére, lelki közösségük építésére. Az intézet széleskörű kapcsolatot épített ki az elmúlt években a közel 100 tanodával, az egyházmegyékkel, a szakmai szervezetekkel, az MKPK Caritas in Veritate bizottságával, valamint a környező országok roma misszióival. Évente több zarándoklatot, csendes napot, búcsúkat szerveznek. A Hit iskolája program keretében lelkipásztori segítőket képeznek. A képzést eddig 190 fő végezte el. Az intézet a nem cigány származású emberek szemléletformálását is küldetésének tekinti. A tanodákban mintegy 2000 gyerek számára nyújtanak segítséget. Elsődleges szempont a fiatalok egyházi közösségekbe való bevonása.

A jótékonysági esten köszöntötték az esztergomi és a zsámbéki tanodákból érkezett fiatalokat. Elhangzott, hogy a jótékonysági est bevételét az idei tanodai karácsonyi műsorok megtartására, s többek között sporteszközök beszerzésére fordítják.

A Szent Erzsébet rózsája díj átadása alkalmából a Néprajzi Múzeumban a Kossuth-, Liszt Ferenc- és Magyar Örökség díjas Misztrál együttes adott exkluzív koncertet.

Az elmúlt évek kitüntetettjei

2023 – Dr. Tóth Katalin, gyermekorvos

2022 – Szigetvári Györgyné, a Budapest-Kispesti Nagyboldogasszony Főplébánia Karitász Csoportjának leköszönő vezetője

2020 – Dr. Szarka Miklósné, a sükösdi karitászcsoport vezetője

2019 – Erős Klára, a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász önkéntese, valamint Marie-Rose Pauwels asszony és John Van Mieghem úr az ipolytölgyesi Szent Erzsébet Otthon támogatói

2018 – Horváth Kálmánné, Győri Egyházmegyei Karitász tagja

2017 – Kisfalusy M. Klavéria nővér, Kalocsai Iskolanővérek

2016 – Tamás Gyuláné, Pécsi Egyházmegyei Karitász tagja

2015 – Szóda Józsefné, az Esztergom-Budapesti Egyházmegyei Karitász tagja

2014 – Simon Sándorné, a Ferences Világi Rend tagja

2013 – Mészáros Gézáné, a kalocsai karitász önkéntes munkatársa

2012 – Nagy Lászlóné, a pusztadobosi plébániai karitászcsoport vezetője

2011 – Jáki Zoltánné, a Kaposvári Egyházmegyei Karitász önkéntesként dolgozó vezetője

2010 – Soltész Mária, a szendrőládi cigányság felkarolásáért

2009 – Hajdó Györgyné Madaras Olga, a pusztaszabolcsi plébániai karitász önkéntese

2008 – Messné Mezey Klára, a pécsi székesegyház plébániáján működő Családért Csoport vezetője

2007 – Mádl Dalma, a Katolikus Karitász jószolgálati nagykövete

2006 – Gombás Istvánné Fehér Anna, a szenvedélybetegek gyógyulásáért kifejtett fáradhatatlan önzetlen tevékenységéért

2005 – Meszlényi László és Meszlényiné Bükkösi Gabriella, a Katolikus Alkoholistamentő Szolgálat és a Katolikus Karitász önkéntes munkatársai

2004 – Kurucz Béláné Mészáros Márta, a kiskunfélegyházi Szent István-plébániai karitászcsoport alapító tagja

2003 – Fábián Zsuzsanna, az Egri Főegyházmegyei Karitász munkatársa

2002 – Dr. Halász Tiborné, a Krízis-iroda vezetője a Magyar Máltai Szeretetszolgálat debreceni csoportjából

2001 – Győrvári Edit, a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász Családsegítő Szolgálatának munkatársa

2000 – Matt Jánosné, a pécsi pálos templom karitászcsoportjának vezetője

Fotó: Merényi Zita/Magyar Kurír