Árpád-házi Szent Kinga szűz

IV. Béla király lánya volt. Szent Margit és Jolán testvére. Boleszláv lengyel királlyal élt Szent József-házasságban. A szegények és betegek gondozásában volt példamutató. Férje halála után testvérével, Jolánnal belépett az ószandeci klarisszák kolostorába. Meghalt 1292-ben.

IV. Béla imádsága termést hozott gyermekeiben. Isten, aki kiválaszt, és aki eltervezi életutunkat. Ezt az Isteni akaratot keresem minden napomon, ezt az Isteni akaratot akarom beteljesíteni életemmel.

IV. Béla és Laszkarisz Mária legidősebb leánya. Boldog Jolán, Boldog Konstancia és Szent Margit nővére. 1224. március 4-én született. Már szüzességi fogadalmat tett, amikor szülei államérdekre hivatkozva 1239-ben eljegyezték Boleszláv krakkói herceggel. Hatására férje szintén örök tisztaságot fogadott a krakkói székesegyházban, a nép ezért "szemérmes Boleszlávnak nevezte el. Élete királynéként is imádságban és a szegények, betegek ápolásában telt el. Férje halála (1279) után testvérével, Jolánnal az ószandeci klarisszák közé lépett, és ott is halt meg, mint főnöknő, 1292. július 24-én. Sírja búcsújáróhely lett. VIII. Sándor pápa 1690-ben boldoggá, XII. Ince pápa 1695-ben Lengyelország védőszentjei közé iktatta, XI. Kelemen pápa 1715-ben Lengyelország és Litvánia védőszentjévé nyilvánította. II. János Pál pápa 1999 június 16-án avatta szentté.

Kinga az imádságban, a szegények szolgálatában tűnt ki királynéként is, szerzetesként is. Példája nyomán erősödjön imaéletünk, és keressük azt a módot, ahogy ma az igazáén rászorulókat megtalálhatjuk, és őket segíthetjük.

kép: A szobrot 2002. szeptember 15-én avatták, Belváros-Lipótváros és a Lengyel Kisebbségi Önkormányzat állíttatta a belvárosi templom mellett. Alkotója Tóth Dávid

Elmélkedés
Mt 12,38
"... szeretnénk tőled egy jelet látni..."

Jézus hiába is produkált volna valami jelet, úgy sem látták volna. Azóta is jelek sora mutatja az égbe vezető utat, mégis sokan letérnek róla, mert nem látják a jeleket. Kinga, Apor Vilmos, Jácinta, Ferenc...
- jelek, nem is akármilyen jelek.
Szentatyánk valóban sok boldogot és szentet avatott. Van, aki ezt rosszalja, feleslegesnek tartja. De látja-e ezeket a jeleket?
Adjunk hálát e jelekért, és kérjünk újabbakat! Mert magyar egyházunknak is volna még kit jellé tenni!

Seidl Ambrus

Szüzek miséje, 324. vagy szerzetesek miséje, 328.

Választható olvasmányok

Sir 26,1-4. 16-21
Mint a felkelő nap, olyan a derék asszony.

Lk 12,32-34
Atyátok úgy látta jónak, hogy nektek adja az ő Országát.

Egyetemes könyörgések

1. Segíts, hogy a családi élet, a házasságban való elkötelezettség vonzó legyen a mai fiatalok számára! Hogy a házasok egymás számára a Te életed és szentséged közvetítői legyenek! Hallgass meg, Urunk!
  2. Add, hogy a partnerházasság ne csak a műveltebb társadalmi rétegekben, hanem az egészen szegények között is elképzelhető legyen! Hallgass meg, Urunk!
  3. Ne engedd, hogy bárkinek is anyagi, politikai vagy erkölcsi kényszerből kelljen házasságot kötnie! Add, hogy a nő és a férfi örökös szeretetszövetségét egészen szabadon köthesse meg színed előtt! Hallgass meg, Urunk!
  4. Áldd meg a házasokat, hogy a még házasság előtt állók számára vonzó példákká legyenek! Hallgass meg, Urunk!
  5. Hogy mi se feledjük soha, hol is van a mi igazi kincsünk! Hallgass meg, Urunk!
  6. Adj Szent Kinga mai ünnepén minden Kinga nevű testvérünknek boldog névnapot! Hallgass meg, Urunk!

Szent Kristóf

Kristóf azon szentek sorába tartozik, akiknek a létezését történetileg nem lehet egyértelműen igazolni, mégis oly nagy tiszteletnek örvend, hogy e téren igen sok történetileg bizonyíthatóan létezett szentnek fölötte áll.

Tiziano Vecellio (1488-1576): Szent Kristóf, freskó, magángyűjtemény

Az óriás Kristófot az a vágy fűtötte, hogy szolgálatait a leghatalmasabb úrnak ajánlja fel. Először egy király szolgálatába állt, de mert ez félt az ördögtől, ott hagyta, és az ördög szolgálatába szegődött. Csakhogy az ördög is félt a kereszt jelétől -- így jutott el Kristóf végül Krisztushoz.

Amikor Krisztust kereste, egy remete azt a tanácsot adta neki, hogy ha Krisztussal akar találkozni, keresztelkedjék meg és legyen a felebarátai szolgálatára. Kristóf megfogadta a tanácsot.

Volt ott egy hatalmas folyó, melyen a zarándokok mindig csak nagy félelemmel tudtak átkelni. A remete azt ajánlotta Kristófnak, hogy hatalmas erejét itt állítsa az emberek szolgálatába, azaz ha a folyóhoz érkezik valaki és fél a víz sodrától, segítsen az átkelésben. Kristóf megfogadta a tanácsot. Készített magának egy kunyhót a folyó partján, abban élt, s egy nagy botra támaszkodva sorra átvitte a folyón az utasokat.

Egy éjjel úgy hallotta, mintha a nevén szólították volna. Egy szegényes külsejű gyermek állt kunyhója előtt, és a segítségét kérte. Kristóf szívesen teljesítette kérését, már csak azért is, mert a kicsi könnyű tehernek ígérkezett hatalmas vállai számára. Amint azonban a folyó közepe felé tartott, a teher mind nehezebb lett, mintha ólmot cipelt volna. Csaknem a víz alá merült a súlya alatt, s minden erejét össze kellett szednie, hogy átérjen a túlsó partra.

Ott azután a kisfiú elmagyarázta Kristófnak a keresztség misztériumát, és azt mondta: "Ami a válladat nyomta, több volt, mint az egész világ. A Teremtőd volt az, akit áthoztál, én ugyanis az a Krisztus vagyok, aki a leghatalmasabb és akinek szolgálni akartál."