Canterbury Szent Ágoston püspök

május 27.

CANTERBURY SZENT ÁGOSTON +604(?) május 26.
Nagy Szent Gergely pápa 596-ban a római szerzetest, Ágostont küldte el negyven társával, hogy hirdessék az evangéliumot Délkelet-Angliában a kenti népnek.

Canterbury Szent Ágoston püspökCanterbury Szent Ágoston püspök

Kent királyságát abban az időben Ethelbert kormányozta, akit Dél-Anglia többi királya elismert fölöttesének. Ethelbert néhány évvel korábban feleségül vette Berta frank hercegnőt, Párizsi Charibert király leányát. Berta magával hozott Kentbe egy Liudhard nevű frank püspököt, aki Canterburyn kívül egy római templomot magánkápolnaként használt. Arról azonban nincs tudomásunk, hogy akár a püspök, akár a királyné megkísérelte volna Ethelbertnek vagy népének megtérítését.

Róma angliai missziójának kezdetei homályba vesznek. Béda Anglia egyháztörténete című műve az egyetlen forrásunk. Ebben elbeszéli, hogy Gergely Rómában angol rabszolgákat látott, és ettől fogva dédelgette azt a vágyat, hogy Angliában is hirdessék az evangéliumot. De semmi sem történt ebben az irányban mindaddig, amíg 590-ben ő maga nem lett a pápa. Világos, hogy a kezdeményezés Gergelytől eredt, és a vezető, akit ehhez a vállalkozáshoz kiválasztott, saját kolostorának a priorja volt.

8. századi kéziratok tanúsága szerint 604. vagy 605. május 26-án temették el. Ünnepét 1882-ben vették föl a római naptárba, május 28- ra, 1969-ben áthelyezték május 27-re.

Az Anyaszentegyház előkészít bennünket a húsvéti ünnepkör beteljesedésére, Jézus mennybemenetelére és a Szentlélek eljövetelére. Így mindannyian a természetfölötti remény állapotában igazi keresztények módjára tudunk élni. Kérjük testvéreim a mennyei Atyát, hogy kegyelmével űzzön el szívünkből minden félelmet és nyugtalanságot, és adja meg az igazi krisztusi békét.

Istenünk, ki Szent Ágoston püspököd igehirdetése révén vezetted Britannia népét az evangélium világosságára, kérünk, add, hogy apostoli munkájának gyümölcsei maradandók legyenek Egyházadban!

Jézus egész élete imádság és hálaadás az Atyának. Állandó párbeszédet folytat az Atyával. Ezt a kapcsolatot a tökéletes szeretet járja át. Mindig Istenre hallgat, és Isten is meghallgatja Őt. Mindent megtesz, amit az Atya kíván tőle, ezt bizonyítja engedelmessége a kereszthalálig. Bennünk van-e az ilyen tökéletes Jézusi szeretet?

Bővebben

Választható olvasmányok

1Tessz 2, 2b-8
Nemcsak Isten evangéliumát, hanem életünket is nektek akartuk adni.

Mt 9, 35-38
Az aratnivaló sok, de a munkás kevés.